attachment file

Atklās Rīgas Fotomēneša 2016 centrālos notikumus: izstādes Teritorijas un Self Publish Riga

9. maijs12. maijā plkst. 18:30 Dzelzceļa muzejā ar divām izstādēm – Teritorijas un Self Publish Riga – tiks oficiāli atklāts festivāls Rīgas Fotomēnesis 2016, turpmākajās dienās piedāvājot apmeklētājiem arī publisku lekciju un diskusiju programmu ar starptautiski atzītiem māksliniekiem, kuratoriem un fotogrāmatu ekspertiem.

Izstāde Teritorijas pievēršas vietas, personas un laikmeta mijiedarbībai, vienlaikus uzdodot jautājumu par kopīgo un atšķirīgo Ziemeļ- un Austrumeiropas fotogrāfijā. Izstādē redzamajiem darbiem ir gan gan sociālpolitisks, gan personisks raksturs – ASV dzimušais un Lietuvā dzīvojošais fotogrāfs Endrjū Miksis izstādē būs pārstāvēts ar darbu sēriju Tulpes (Tulips), kas tapusi vairāku gadu gaitā fotografējot Uzvaras dienas svinības Baltkrievijā. Fotogrāfa uzmanības centrā gan nav pašas svinības, bet perifēriskas liecības par pasauli, kurai vajadzētu būt daļai no pagātnes, bet kura spītīgi dzīvo arī šodien. Savukārt norvēģu fotogrāfe Sāra Skorgena Teigena darbu sērijā Fractal State of Being pievēršas savām emocijām, saistot tās ar dabā sastopamām formām un struktūrām. Krievu fotogrāfa Igora Samoļota darbu teritorija ir viņa dzimtā pilsēta Krievijas ziemeļos, kurā viņš divu gadu laikā sekojis kādai jauniešu grupai, viņu uzdzīvei pamestās ēkās, pārgalvīgai alkohola un narkotiku lietošanai, bezjēdzīgiem eksperimentiem ar seksu un vardarbību, atklājot tukšumu un vientulību, ar ko pēc tam nākas saskarties atgriežoties ierastajā dzīvē. Latviešu fotogrāfe Katrīna Ķepule darbu sērijā Sēdi klusi pievērsusies robežai, kur „modernā Eiropa” satiekas ar padomju laiku, pārklājoties vai nonākot savstarpējā konfliktā. Izstādē būs redzami arī latviešu fotogrāfa Daniela Mekša, somu fotogrāfa Heiki Kaski un baltkrievu fotogrāfa Igora Savčenko darbi. 13. un 15. maijā izstādi papildinās publisku lekciju un diskusiju programma. Izstāde un lekciju programma tapusi ar ABLV Charitable Foundation atbalstu.

Vienlaikus ar izstādi Teritorijas Dzelzceļa muzejā tiks atklāta biedrības ISSP organizētā fotogrāmatu izstāde Self Publish Riga. Izstāde veltīta fotogrāmatām, neatkarīgo izdevniecību un pašizdošanas sniegtajām iespējām. Izstādē būs apskatāmas deviņas kolekcijas ar vairāk nekā 200 grāmatām no visas pasaules, tostarp viena no prestižākajiem fotogrāmatu konkursiem pasaulē Paris Photo - Aperture PhotoBook Awards – pagājušā gada finālistes; Asia -Pacific Photobook Archive kolekcija ar jaunākajām Āzijas un Klusā okeāna reģiona pašizdotajām un neatkarīgo izdevniecību izdotajām grāmatām; latviešu mākslinieka Andreja Strokina kolekcija Privātie albumi; holandiešu izdevniecības KesselsKramer asprātīgie izdevumi, kuros apkopotas atrastas fotogrāfijas, piemēram, ģimenes neveiksmīgi mēģinājumi nofotografēt suni vai amatierfotogrāfijas vispopulārākā kļūda – attēlam priekšā pielikts pirksts; izstādē būs arī kuratores un žurnālistes Evitas Gozes kūrētā jaunāko Baltijas valstu fotogrāmatu kolekcija; labākās Self Publish Riga fotogrāmatu maketu konkursam iesūtītās grāmatas, kā arī citas kolekcijas. 14. maijā vairāk par pašizdošanas kultūru būs iespējams uzzināt starptautisku fotogrāmatu ekspertu lekcijās un diskusijās.

Atklāšanas nedēļas nogalē 13. maijā plkst. 20:00 K.K. fon Stricka villā tiks atklāta arī izstāde MIXTAPE, kurā būs apskatāmi piecu jauno autoru, ISSP Starptautiskās meistarklases absolventu - Ievas Raudsepas (Latvija), Salvatores Vitales (Itālija/Šveice), Emanueles Kamerīni (Itālija), Ulrikes Šmites (Vācija) un Merlinas Nadj-Tormas (Vācija) - darbi.

Festivāla atklāšanas nedēļā 12.–15. maijā ieeja izstādēs Teritorijas un Self Publish Riga Dzelzceļa muzejā bez maksas. No 16. maija – 16. jūnijam ieejas maksa: pieaugušajiem 3,50 EUR; studentiem, pensionāriem 2,50 EUR, bērniem, skolēniem, invalīdiem bez maksas.

Muzeja darba laiki: O., T., Pk.,S.10:00-17:00, C.10:00-20:00. 10. jūnijā muzejs slēgts. Viena no izstādē Teritorijas redzamajām fotogrāfiju sērijām nav ieteicama bērniem, kas jaunāki par 18 gadiem.

 

Attēls: Skara Skorgan Teigen. No sērijas Fractal State of Being

Visas ziņas