attachment file

Marija Kapajeva. Sapnis ir brīnišķīgs, bet neskaidrs

16. maijs - 30. jūnijs

Latvijas Fotogrāfijas muzejs

Izstādē tiek aplūkotas attiecības starp kolektīvo un individuālo atmiņu, pētot cilvēku kopumu kādā tekstilmateriālu rūpnīcā, kas tagad ir slēgta un kur strādāja mākslinieces ģimene. Vienas mazas kopienas stāsts tiek apskatīts pasaules postindustriālo pilsētu plašākā kontekstā, jo tiek meklētas jaunas identitātes. Izstādē atainota tekstila rūpnīca, kas piepildīta ar spēcīgiem steļļu ritmiem un dzīvespriecīgiem sieviešu kolektīviem, kas mūsdienu konkurētspējīgajā pasaulē šķiet spilgts un tāls sapnis. Kapajeva pievērš uzmanību sievietēm, uzsverot sociālos un politiskos jautājumus postpadomju kultūrā. Būdama tekstila dizaineres meita, viņa bērnību pavadīja pie tekstila dzirnavām, zīmējot auduma modeļus un sapņojot par to pašu darbu, ko veica viņas māte. Izstādē viņa saista mātes darbu, viņas bērnības sapņus un neveiksmes ar kolektīvajām, lai uzsvērtu dalījumu starp personīgo un kolektīvo atmiņu, kas kopā veido mūsu vēsturiskos stāstus.

Izstādes nosaukums ir aizgūts no dziesmas „Entuziastu gājiens” vārdiem, kas bija atskaņota padomju laiku filmā „Gaišais ceļš” (1940), skatoties uz Ļubovas Orlovas lomu, kas spēlēja audēju, viņa veica „pelnrušķītes” ceļu no zemnieces līdz stahanovietei – varonīgajai strādniecei. Šī dziesmas rinda vēlāk tika cenzēta, jo radās šaubas par vārdu „neskaidrs”. Ideja par brīnišķīgu sapni ir paredzēts kā kopīgs pavediens visiem izstādes darbiem, bet tas ir arī skaidrības trūkums, kas raksturo mūsu atmiņas par pagātni.

Marija Kapajeva ir igauņu māksliniece, kas dzīvo un strādā Londonā, Lielbritānijā. Viņas multikulturalitāte sniedz informāciju par to, kā vēsturiskā un mūsdienu kontekstā iegūst daudzveidīgu kultūras identitāti un dzimumu jautājumus. Viņa strādā ar stāstiem un vēsturēm, kas attīstās no vernikulārām fotogrāfijām, kuras viņa atrod arhīvos, vecos ģimenes albumos, internetā vai „blusu” tirdziņos. Kapajevas jaunākās personālizstādes ir: „Izmēģinājuma fotosesija” (Test Shooting) (CBS Digital Art Space, Dānija, 2019. gads), „Sapnis ir brīnišķīgs, tomēr neskaidrs” (Dream is Wonderful, Yet Unclear)(Narvas Mākslas rezidence, Igaunija, 2017. gads) un Es zināju… Viņa ir bijusi ar mani kopš tā laika” (I just knew… She has been with me ever since) (WOAK Gallery, Belastoka, Polija, 2017. gads). Jaunākās grupas izstādes: Rīgas starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāle (Latvija, 2018) un Field’s ONE (Sluice Art HQ, Lielbritānija, 2018). 2018. gadā viņa ieguva Runner-Up balvu FOKUS video mākslas festivālā (Dānija) un viņas fotogrāmata „Tu vari viņu saukt par citu cilvēku” (You can call him another man) iekļuva Aperture fotogrāmatu konkursa finālā. M. Kapajeva ir pasniedzēja Radošās mākslas universitātē Farnhamā, kā arī ir iesaistījusies projektā „Ātri uz priekšu: Sievietes fotogrāfijā” (Fast Forward: Women in Photography).

Izstādes atklāšana 16. maijā plkst. 17.00

Ieejas maksa: pieaugušajiem 1,50 EUR; skolēniem, pensionāriem 0,50 EUR
T., P.–Sv. 11:00–17:00, C. 12:00–19:00

Saistītie pasākumi:
18. maijā 18:00 Tikšanās ar izstādes autori Mariju Kapajevu

Attēls: no Marijas Kapajevas video